Papoušek Patagonsky
Anglicky: Patagonian Conure
Německy: Felsensittich
Velikost: 45 cm
Samec: má hlavu, krk, záda a lopatky olivově hnědé s variabilním odstínem do zelena, zvláště na lopatkách, spodní záda, kostřec, vrchní krovky ocasní a spodní partie těla žluté s olivovým nádechem, holenní peří a střed břicha oranžově červené, spodní krovky ocasní olivově žluté. Hrdlo a prsa jsou zelenavě hnědavá s bělavou skvrnou na každé straně horních prsou a příčným neúplným pásem přes horní prsa. Vrchní a spodní krovky křídelní jsou olivové, vnější letky ruční a krovky ruční modré, vnější letky loketní modravě zelené. Ocasní péra jsou olivově zelená s namodralým odstínem, zespodu hnědá. Zobák je šedavý, duhovka žlutavě bílá, běhák masově růžový.
Samice: je zbarvena stejně jako samec.
Mláďata: mají zbarvení matnější, horní čelist zobáku rohovou, duhovku bledě šedohnědou.
Chov: chovné zařízení má být ocelové konstrukce potažené silnějším pletivem. Protože se na zemi nerad zdržuje, má mít v nejvyšších místech voliéry dostatek silných větví, po kterých rád pobíhá. Jeho volání je dosti hlasité, ale melodické. Doporučuje se hnízdní budka o velikosti 30 x 60 x 30 cm s vletovým otvorem o průměru 9 cm. Názory na velikost voliéry se různí. Snáší 2 - 6 vajíček, inkubační doba 23 - 24 dnů, mláďata opouští hnízdo ve věku 7 - 8 týdnů. Samec krmí nejprve jen samičku, později i mláďata. Samostatná jsou ve dvanácti týdnech. Zima nesvědčí ani dospělým ptákům, přezimovat by měli v minimálních teplotách 5 stupňů Celsia.
Krmení: krmíme slunečnicí, pšenicí, semencem, buráky, sladkou kaší pro lorie, máčeným bílým pečivem. Ze zeleného krmení podáváme ptačinec žabinec, pampelišku.... Můžeme dávat i dětské piškoty, jablka, špenát, čerstvé máslo, říční písek, dřevěné uhlí, nedozrálou kukuřici, loupaný oves, proso a různé ovoce. Do vaječné míchanice lze přidávat i vařenou rýži.